Trwa wczytywanie danych

Kaufland z wyróżnieniem im. Jacka Kuronia

Wrocław, 27 listopada 2019 r.

26 listopada w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Banków Żywności pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy. Podczas wydarzenia wręczone zostały nagrody i wyróżnienia im. Jacka Kuronia dla firm i instytucji, które w szczególny sposób wspierały Banki Żywności w minionym roku. Jednym z laureatów w kategorii „Darczyńca Ogólnopolski – inna pomoc” została sieć Kaufland.

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą objęli patronatem honorowym uroczystą galę Federacji Polskich Banków Żywności inaugurującą 23. Świąteczną Zbiórkę Żywności, która odbędzie się już w najbliższy piątek i sobotę – 29 i 30 listopada.

Podczas wydarzenia z rąk pary prezydenckiej specjalne wyróżnienia otrzymali obecni wolontariusze, których codzienna praca i zaangażowanie pozwalają skutecznie realizować misję Federacji Polskich Banków Żywności i walczyć ze zjawiskiem marnowania żywności. Z kolei firmom i instytucjom, które w szczególny sposób wspierały tę organizację w całej Polsce wręczono nagrody i wyróżnienia im. Jacka Kuronia. Sieć Kaufland została laureatem tej nagrody, jako firma, która dostrzegając potrzeby drugiej osoby, działa na rzecz zmniejszania niedożywienia i marnowania żywności w Polsce oraz wspiera Banki Żywności w ich codziennej działalności. Zaszczytna nagroda to także symbol pamięci o Jacku Kuroniu, współtwórcy pierwszego w Polsce Banku Żywności i inicjatora idei ratowania żywności w Polsce.

- To niezwykle ważne wyróżnienie dla sieci Kaufland. Jako jedna z większych sieci handlowych dostrzegamy społeczne problemy współczesnego świata i staramy się dołożyć naszą cegiełkę, aby pomagać w ich rozwiązywaniu. Przeciwdziałanie marnowaniu żywności i pomoc potrzebującym to jedne z kluczowych filarów naszej działalności w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. To wielki zaszczyt znaleźć się w gronie firm i instytucji, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy sytuacji osób potrzebujących – mówi Agnieszka Kotlińska, ekspert ds. CSR w Kaufland Polska.

Kaufland podejmuje szereg działań zmierzających do pomocy potrzebującym i ograniczania marnowania żywności. Firma współpracuje z Bankami Żywności od 2017 roku, przekazując żywność do jadłodajni, schronisk dla bezdomnych, domów samotnej matki i pomocy społecznej, hospicjów i wielu innych instytucji. W okresie od 1 stycznia 2018 roku do 28 października 2019 roku firma przekazała 164 tony żywności o wartości ponad 1,6 mln zł. Darowizny żywnościowe ze sklepów trafiają do podopiecznych ponad 350 organizacji partnerskich Banków Żywności.

Oprócz przekazywania żywności, Kaufland prowadzi w swoich marketach również akcje wspierające, takie jak „Skarbonka” czy Świąteczne Zbiórki Żywności. W każdym markecie sieci dostępne są specjalne skarbonki Banków Żywności, oznaczone napisem „Dzięki Tobie nakarmimy potrzebujących”. Zebrane środki są wykorzystywane przez Banki Żywności na skuteczną dystrybucję żywności. Co więcej, na początku lipca br., Kaufland przekazał Federacji 30 wysokiej klasy wózków paletowych, które zostały rozdysponowane między 20 magazynów organizacji w całej Polsce i codziennie ułatwiają wolontariuszom transport produktów.

Kaufland wspiera osoby potrzebujące również poprzez Świąteczne Zbiórki Żywności. Jedna z nich odbędzie się już w najbliższy weekend, 29-30 listopada. Przez dwa dni na terenie wybranych sklepów w Polsce, wolontariusze będą zachęcać do wsparcia osób potrzebujących i podzielenia się swoimi zakupami. Aby dołączyć do zbiórki wystarczy podczas wizyty w sklepie zakupić dodatkowe artykuły spożywcze i po odejściu od kasy przekazać je wolontariuszom, którzy będą obecni w specjalnych punktach.

Święta to szczególny czas, w którym naszą uwagę koncentrujemy na osobach bliskich oraz potrzebujących. Bardzo nas cieszy, że zarówno nasi pracownicy jak i klienci chętnie angażują się we wszelkiego rodzaju akcje pomocowe. Podczas Świątecznej Zbiórki Żywności w 2018 roku w sieci Kaufland zebrano aż 740 ton żywności. Wierzymy, że w tym roku wspólnie uda nam się zebrać ich jeszcze więcej, dzięki czemu w każdym domu i ośrodku w Polsce święta będą dostatnie, a talerze pełne – dodaje Agnieszka Kotlińska.

Dane kontaktowe

Karina Galli, Justyna Kalinowska
38 Content Communication