Trwa wczytywanie danych

Nutri-Score

Zdrowy styl życia to przede wszystkim dostateczna ilość ruchu i odpowiednie odżywianie. Aby ułatwić Ci wybór produktów korzystnych dla zdrowej i zbilansowanej diety, na artykułach marek własnych Kauflandu dobrowolnie umieściliśmy skalę wartości odżywczych Nutri-Score. W Kauflandzie Nutri-Score będzie znajdował się na produktach K-Bio i K-take it veggie

Definicja

Czym jest Nutri-Score?

Różne wyniki Nutri-Score

Nutri-Score jest dobrowolnym i dodatkowym systemem oznaczania wartości odżywczych. Znajdziesz go z przodu opakowania jako uzupełnienie klasycznej, szczegółowej informacji o wartościach odżywczych, umieszczonej z tyłu produktu.

Nutri-Score pozwala zidentyfikować wartości odżywcze produktu już na pierwszy rzut oka. Wybierając żywność, możesz teraz szybko i łatwo porównywać produkty tej samej kategorii. Ocenie poddawane są wartości odżywcze różnych składników danego produktu, a potem przedstawione na pięciostopniowej skali opatrzonej literą i odpowiadającym jej kolorem.

  • ciemnozielone A: korzystny skład wartości odżywczych
  • ciemnopomarańczowe E: niekorzystny skład wartości odżywczych

Algorytm

W jaki sposób ocenia się produkt?

Waga z korzystnymi i niekorzystnymi produktami spożywczymi.

Nutri-Score opiera się na algorytmie i odnosi się  zawsze do 100 g lub 100 ml produktu. Ocenie podlega zarówno zawartość niekorzystnych składników, takich jak cukier, sól (sód) wraz z całkowitą wartością energetyczną (kalorie), jak i zawartość korzystnych składników, takich jak błonnik, białko, udział owoców lub warzyw. Ze względu na różne właściwości produktu ocena Nutri-Score dla pokarmów stałych różni się od tej dla napojów, serów i tłuszczów.

W zależności od tego, czy w żywności przeważają korzystne czy niekorzystne składniki, przyznawane jest odpowiednie oznaczenie Nutri-Score:

ciemnozielone A - jasnozielone B - żółte C - pomarańczowe D - ciemnopomarańczowe E

Skala Nutri-Score została opracowana przez niezależnych ekspertów ds. żywienia, a jej stosowanie jest monitorowane przez francuski urząd ds. zdrowia publicznego Santé Publique France.

Miodowe miniwafle kukurydziane K-bio i tabela ich wartości odżywczych

Na przykładzie miniwafli kukurydzianych K-Bio pokażemy, jak wygląda ocena Nutri-Score.

Każdy niekorzystny składnik jest oceniany w skali od 0 do 10 punktów.

0 to najlepszy wynik, 10 - najgorszy. Punkty te są następnie dodawane, tworząc sumę cząstkową. Korzystne składniki oceniane są w skali od 0 do 5 punktów. Im wyższy wynik, tym lepsza ocena. Punkty te są również dodawane, a następnie odejmowane od sumy punktów za niekorzystne składniki.

 K-Bio Produkte mit unterschiedlichen Nutri-Score Werten

Wynik Nutri-Score jest obecnie klasyfikowany w następujący sposób:

do -1: ciemnozielone A

0-2: jasnozielone B

3-10: żółte C

11-18: pomarańczowe D

od 19: ciemnopomarańczowe E

W naszym przykładzie wynik wynosi 2, więc miodowe miniwafle kukurydziane są oznaczone jasnozieloną literą B


Warto wiedzieć

Dalsze informacje na temat Nutri-Score

Skala Nutri-Score z czerwonym E i pizzą w tle

Orientacja

Nutri-Score służy lepszej orientacji przy wyborze produktów. Nie wskazuje jednak, czy dana żywność jest zdrowa czy niezdrowa. Oznacza to, że można jeść również produkty, które są oznaczone ciemnopomarańczowym symbolem E.

Logo K-Bio i K-take it veggie

Nutri-Score na produktach marek własnych Kauflandu

Nutri-Score można znaleźć nie tylko na "zdrowych" produktach, ale na wszystkich produktach wybranych marek. W Kauflandzie Nutri-Score będzie używany do oznaczenia produktów marek K-Bio i K-take it veggie.

Blat kuchenny z owocami i warzywami

System Nutri-Score

System Nutri-Score jest chwalony przez organizacje zajmujące się ochroną konsumentów. Podkreśla się jego prostotę, naukowe uzasadnienie i niezależność. Badania przeprowadzone we Francji pokazują, że Nutri-Score pomaga w wyborze zdrowszych produktów.