Trwa wczytywanie danych

Nasze zaangażowanie dla cudu różnorodności w naturze

Jako sieć handlowa uważamy, że wzięcie odpowiedzialności za ochronę przyrody i bioróżnorodności jest naszym obowiązkiem.

Bioróżnorodność

Wyjątkowość natury

Różnorodność ekologiczna, zwana także bioróżnorodnością, jest podstawą wszelkiego życia na Ziemi. To różnorodność krajobrazu sprawia, że nasza planeta jest wyjątkową przestrzenią do życia dla poszczególnych gatunków zwierząt i roślin, a także dla ludzi. Sieć różnorodności gatunkowej można podzielić na trzy obszary, z których każdy jest ściśle ze sobą powiązany: różnorodność ekosystemów, różnorodność gatunków i różnorodność genetyczna w obrębie gatunku.

Łąka z rzeką

Różnorodność ekosystemów

Ekosystem opisuje interakcję wszystkich roślin, zwierząt i mikroorganizmów w danym siedlisku. Jeśli zabraknie tylko jednego elementu, cały ekosystem traci równowagę i zachodzą w nim nieodwracalne zmiany. Dlatego też różnorodność gatunków w takich ekosystemach, jak np. lasy, łąki czy strumienie, jest bardzo ważna.

Pszczoły na kwiatach

Różnorodność gatunków

Różnorodność gatunkowa to liczba gatunków zwierząt i roślin w obrębie danego siedliska lub obszaru geograficznego. Na świecie istnieje około 9 milionów gatunków.

Kolorowa łąka pełna kwiatów

Genetyczna różnorodność gatunku

Różnorodność genetyczna w obrębie tego samego gatunku wynika z różnych kombinacji genów. Przykładem są różne kolory kwiatów lub wzory na skrzydełkach motyla.

Miliony gatunków są zagrożone wyginięciem

Różnorodność biologiczna na całym świecie drastycznie się zmniejsza. Odpowiedzialni za to są ludzie, a ich ingerencja w środowisko naturalne w coraz większym stopniu prowadzi do pogorszenia się sytuacji. Główną przyczyną jest zanieczyszczanie środowiska oraz intensywne leśnictwo, rolnictwo i rybołówstwo.

Utrata różnorodności biologicznej stanowi zagrożenie nie tylko dla gatunków zwierząt i roślin, ale także dla nas, ludzi. Jeśli natura nie będzie mogła wykonywać swoich zadań, pociągnie to za sobą ogromne konsekwencje dla całego systemu. Poprzez zapylanie owady w istotny sposób przyczyniają się do rozmnażania roślin, które z kolei zapewniają produkcję tlenu i regulują nasz klimat. Ochrona i zrównoważone wykorzystanie naszego kapitału naturalnego są niezbędne – tylko w ten sposób można zabezpieczyć potrzeby ludzkości w perspektywie długoterminowej.


Olej palmowy

Zagrożenie dla bioróżnorodności?

Małpy w lasach deszczowych

Nigdzie na świecie różnorodność biologiczna nie jest większa niż w lasach deszczowych. Dla przykładu tylko na jednym drzewie może żyć tam nawet do 1100 gatunków chrząszczy. Lasy deszczowe są domem nie tylko dla owadów, ale także ptaków, ryb i ssaków. Wiele z nich jest zagrożonych wyginięciem, zwłaszcza orangutany. Plantacje oleju palmowego często wymagają wycinania ogromnych obszarów lasów deszczowych, które są siedliskiem tych zwierząt.

Dlaczego olej palmowy jest tak dużym zagrożeniem dla mieszkańców lasów deszczowych?

Olej palmowy znajduje się w szerokiej gamie produktów codziennego użytku, takich jak: margaryna, czekolada czy kosmetyki. Charakteryzuje się wyższą wydajnością niż inne oleje, jak np. rzepakowy czy sojowy, dlatego jest najtańszym olejem roślinnym na rynku. W związku z tym na całym świecie wciąż rośnie na niego popyt. Aby zaspokoić zapotrzebowanie, stale przybywa nowych plantacji oleju palmowego, szczególnie w Indonezji i Malezji. Palmy olejowe najlepiej czują się w klimacie tropikalnym, czyli dokładnie tam, gdzie znajdują się lasy deszczowe. Wycinane są – często nielegalnie – ich niewyobrażalnie rozległe obszary – co minutę powierzchnia wielkości około 42 boisk piłkarskich. 

Masowe wymieranie gatunków pokazuje, że nadszedł najwyższy czas na działanie. Ale jakie? Całkowite wyeliminowanie produktów zawierających olej palmowy nie jest rozwiązaniem. Proste zastąpienie alternatywnych olejów roślinnych spowodowałoby ogromny wzrost zapotrzebowania na grunty i pozbawiłoby wielu drobnych rolników środków do życia.

Nasze rozwiązanie: Stawiamy na odpowiedzialne wykorzystywanie oleju palmowego.

Jako członek  Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO), który ustanowił światowe standardy w zakresie uprawy oleju palmowego, wspieramy drobnych rolników i lokalne środowisko. Na przykład w produktach marek własnych zmniejszamy udział oleju palmowego poprzez dostosowywanie receptur. Jeśli już go stosujemy, to jest to certyfikowany olej palmowy pochodzący  z odpowiedzialnej uprawy.

Drugie miejsce w kontroli WWF dotyczącej oleju palmowego

Skuteczny wpływ naszych działań znajduje odzwierciedlenie w wynikach badania WWF Palm Oil Check 2019, w których oceniono, jak poważnie firmy traktują swoje zaangażowanie w zakup i stosowanie certyfikowanego oleju palmowego w sektorze marek własnych. Kaufland wypadł świetnie w porównaniu z innymi 173 firmami i tym samym zajął drugie miejsce na świecie, osiągając 19,3 punktu na 22 możliwe do zdobycia.

Kaufland został członkiem Polskiej Koalicji ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego

W ramach strategii społecznej odpowiedzialności biznesu pod hasłem „Zróbmy to razem” dbamy o zrównoważony łańcuch dostaw oraz podejmujemy szereg inicjatyw służących m.in. ochronie środowiska i zasobów naturalnych. Przykładem tego są działania związane z wykorzystywaniem oleju palmowego. Z myślą o ochronie lasów deszczowych, których rozległe obszary są wycinane pod uprawy, dostosowujemy receptury marek własnych, zmniejszając udział oleju palmowego i korzystając z oleju palmowego pochodzącego ze zrównoważonych upraw. Chcąc rozwinąć działania w tym obszarze, Kaufland dołączył do Polskiej Koalicji ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego. Jest to kolejny krok mający na celu promowanie odpowiedzialnych praktyk, a co za tym idzie budowanie świadomości na rynku i wśród konsumentów. Celem inicjatywy jest obniżenie poziomu zużycia niecertyfikowanego oleju palmowego na rzecz oleju palmowego pochodzącego ze zrównoważonej produkcji. Członkowie Polskiej Koalicji ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego zobowiązują się do optymalizacji łańcucha dostaw oraz jego transparentności, a także stawiają sobie za cel strategiczny osiągnięcie poziomu 100% zrównoważonego oleju palmowego na polskim rynku do roku 2023.


Zróbmy to razem.

To może Cię również zainteresować

Plastik

Do 2025 roku chcemy zmniejszyć zużycie tworzyw sztucznych o co najmniej 20 procent we wszystkich krajach, w których działa nasza firma. Zaplanowaliśmy również szereg działań w ramach strategii REset Plastic mającej na celu zwalczanie tworzyw sztucznych.

Tkaniny
z GOTS
Ekologiczna bawełna

Wiele artykułów naszych marek produkuje się z tkanin o wysokiej zawartości bawełny organicznej. Posiadają one certyfikat Globalnego Standardu Tekstyliów Ekologicznych (GOTS). Jest to norma gwarantująca zrównoważoną produkcję wyrobów włókienniczych na całym świecie.

Bio
Bio

W naszej ofercie znajduje się wiele certyfikowanych produktów ekologicznych we wszystkich grupach asortymentowych – począwszy od owoców i warzyw, poprzez nabiał i napoje, aż po konserwy i mrożonki. Ponadto stworzyliśmy K-Bio, czyli naszą markę oferującą wyłącznie ekologiczne produkty.