Trwa wczytywanie danych

U nas ogrzewa zimno

Naszym celem ekologicznym związanym z naszymi sklepami jest znaczące ograniczenie emisji CO2 oraz zużycia energii. W tym celu w naszych sklepach wykorzystujemy technikę opierającą się na efektywnym wykorzystaniu energii: system odzysku ciepła odpadowego umożliwia nam ochronę zasobów naturalnych. Do ogrzewania naszych sklepów nie używamy takich paliw jak olej, gaz czy drewno, lecz ogrzewanie następuje prawie wyłącznie dzięki odzyskowi ciepła z instalacji chłodniczych. Technologia udoskonalana w ramach testów i badań prowadzonych od lat znajduje zastosowanie zarówno w przypadku budynków wielopiętrowych, jak i parterowych sklepów.

System odzysku ciepła odpadowego w zimie

schemat systemu odzysku ciepła

Dzięki systemowi odzysku ciepła odpadowego wykorzystuje się w zimie niewykorzystywane do tej pory ciepło. System ten jest w stanie pokryć ponad 80% zapotrzebowania na ciepło. Ciepło odpadowe doprowadzane jest do przemysłowego ogrzewania podłogowego, które położone jest pod całą powierzchnią sprzedaży. Grunt i płyty podłogowe służą tym samym jako zbiornik i mogą optymalnie wykorzystać niskie temperatury wyjściowe od 38 do 40ºC.

Ciepło odpadowe znajduje zastosowanie również w instalacji wentylacyjnej, kurtynach powietrznych przy wejściach, jak również instalacji ogrzewania grzejnikowego w pomieszczeniach biurowych i socjalnych. Te ostatnie są dodatkowo wyposażone w klasyczne ogrzewanie podłogowe, porównywalne z ogrzewaniem podłogowym w budownictwie mieszkaniowym. Pozostałe zapotrzebowanie na ciepło pokrywane jest za pomocą zintegrowanej z systemem odzysku ciepła odpadowego powietrzno-wodnej pompy ciepła.

System odzysku ciepła odpadowego w lecie

schemat systemu odzysku ciepła

W okresie eksploatacji letniej dodatkowo zainstalowane sprężarki wytwarzają wymaganą ilość chłodu dla prawidłowego funkcjonowania instalacji podłogowej oraz instalacji wentylacyjnej w trybie chłodzenia oraz do znacznej poprawy temperatury pomieszczenia. Mimo to ciepło odpadowe jest w dalszym ciągu wykorzystywane – np. do przemysłowego ogrzewania podłogowego w obrębie art. świeżych. Dział ten zaopatrywany jest w ciepło przez cały rok, gdyż w przeciwnym wypadku lady chłodnicze nieprzyjemnie wychłodziłyby całą strefę klienta.

Oszczędności dzięki systemowi odzysku ciepła odpadowego

Graficzne zestawienie efektów działalności kauflandu

W przypadku sieci chłodniczej i klimatyzacyjnej bilans zysków i strat jest korzystny pod kilkoma względami: nie tylko obniżamy koszty energii, ale jednocześnie zmniejszamy emisję CO2 - to ważny element w poprawie naszego wizerunku ekologicznego.

Na grafice informacyjnej przedstawiono aktualny przegląd korzyści dla środowiska płynących z podjętychych przez nas działań (stan na 25.03.2022). W 280 sklepach w 8 krajach zastosowano system odzysku ciepła odpadowego. Przygotowaliśmy dla Ciebie obrazowe zestawienie efektów naszych oszczędności.


Zróbmy to razem.

To może Cię również zainteresować

Plastik

Do 2025 roku chcemy zmniejszyć zużycie tworzyw sztucznych o co najmniej 20 procent we wszystkich krajach, w których działa nasza firma. Zaplanowaliśmy również szereg działań w ramach strategii REset Plastic mającej na celu zwalczanie tworzyw sztucznych.

Tkaniny
z GOTS
Ekologiczna bawełna

Wiele artykułów naszych marek produkuje się z tkanin o wysokiej zawartości bawełny organicznej. Posiadają one certyfikat Globalnego Standardu Tekstyliów Ekologicznych (GOTS). Jest to norma gwarantująca zrównoważoną produkcję wyrobów włókienniczych na całym świecie.

Bio
Bio

W naszej ofercie znajduje się wiele certyfikowanych produktów ekologicznych we wszystkich grupach asortymentowych – począwszy od owoców i warzyw, poprzez nabiał i napoje, aż po konserwy i mrożonki. Ponadto stworzyliśmy K-Bio, czyli naszą markę oferującą wyłącznie ekologiczne produkty.