Trwa wczytywanie danych

U nas ogrzewa zimno

Naszym celem ekologicznym związanym z naszymi sklepami jest znaczące ograniczenie emisji CO2 oraz zużycia energii. W tym celu w naszych sklepach wykorzystujemy technikę opierającą się na efektywnym wykorzystaniu energii: system odzysku ciepła odpadowego umożliwia nam ochronę zasobów naturalnych. Do ogrzewania naszych sklepów nie używamy takich paliw jak olej, gaz czy drewno, lecz ogrzewanie następuje prawie wyłącznie dzięki odzyskowi ciepła z instalacji chłodniczych. Technologia udoskonalana w ramach testów i badań prowadzonych od lat znajduje zastosowanie zarówno w przypadku budynków wielopiętrowych, jak i parterowych sklepów.

System odzysku ciepła odpadowego w zimie

schemat systemu odzysku ciepła

Dzięki systemowi odzysku ciepła odpadowego wykorzystuje się w zimie niewykorzystywane do tej pory ciepło. System ten jest w stanie pokryć ponad 80% zapotrzebowania na ciepło. Ciepło odpadowe doprowadzane jest do przemysłowego ogrzewania podłogowego, które położone jest pod całą powierzchnią sprzedaży. Grunt i płyty podłogowe służą tym samym jako zbiornik i mogą optymalnie wykorzystać niskie temperatury wyjściowe od 38 do 40ºC.

Ciepło odpadowe znajduje zastosowanie również w instalacji wentylacyjnej, kurtynach powietrznych przy wejściach, jak również instalacji ogrzewania grzejnikowego w pomieszczeniach biurowych i socjalnych. Te ostatnie są dodatkowo wyposażone w klasyczne ogrzewanie podłogowe, porównywalne z ogrzewaniem podłogowym w budownictwie mieszkaniowym. Pozostałe zapotrzebowanie na ciepło pokrywane jest za pomocą zintegrowanej z systemem odzysku ciepła odpadowego powietrzno-wodnej pompy ciepła.

System odzysku ciepła odpadowego w lecie

schemat systemu odzysku ciepła

W okresie eksploatacji letniej dodatkowo zainstalowane sprężarki wytwarzają wymaganą ilość chłodu dla prawidłowego funkcjonowania instalacji podłogowej oraz instalacji wentylacyjnej w trybie chłodzenia oraz do znacznej poprawy temperatury pomieszczenia. Mimo to ciepło odpadowe jest w dalszym ciągu wykorzystywane – np. do przemysłowego ogrzewania podłogowego w obrębie art. świeżych. Dział ten zaopatrywany jest w ciepło przez cały rok, gdyż w przeciwnym wypadku lady chłodnicze nieprzyjemnie wychłodziłyby całą strefę klienta.

Dalsze działania

Kühlmöbel in einer Kaufland-Filiale

Urządzenia chłodnicze bez utraty zimna

Aby uniknąć sytuacji, w których dochodzi do utraty zimna, wyposażamy urządzenia chłodnicze w drzwiczki lub w szklane, przesuwne pokrywy. Ten rodzaj efektywnych energetycznie mebli chłodniczych należy w nowo otwartych i zmodernizowanych sklepach Kaufland do standardowych rozwiązań.

Zwei Rohre an der Außenseite eines Gebäudes

Technologia instalacyjna przyjazna dla klimatu

W naszych sklepach i centrach logistycznych stawiamy na nowoczesną, wydajną energetycznie technikę. W obszarze wentylacji stosujemy standardowo instalacje z odzyskiem ciepła. Dzięki czujnikom jakości powietrza możemy sterować instalacjami odpowiednio do zapotrzebowania.

Naturalny i neutralny klimatycznie czynnik chłodniczy stanowi standard we wszystkich nowo planowanych oraz modernizowanych obiektach - zarówno w naszych sklepach, jak i w innych lokalizacjach logistycznych.

Oszczędności dzięki systemowi odzysku ciepła odpadowego

W przypadku sieci chłodniczej i klimatyzacyjnej bilans zysków i strat jest korzystny pod kilkoma względami: nie tylko obniżamy koszty energii, ale jednocześnie zmniejszamy emisję CO2 - to ważny element w poprawie naszego wizerunku ekologicznego.

Na grafice informacyjnej przedstawiono aktualny przegląd korzyści dla środowiska płynących z podjętychych przez nas działań (stan na 25.06.2020). W 241 sklepach w 8 krajach zastosowano system odzysku ciepła odpadowego. Przygotowaliśmy dla Ciebie obrazowe zestawienie efektów naszych oszczędności.