Trwa wczytywanie danych

Oznaczenia na produktach: co się za tym kryje?

Bio, FSC® i inne: Co dokładnie oznaczają znaki, które pojawiają się na opakowaniach wielu produktów? Pomożemy Ci zachować orientację w tej logo-dżungli.

Szybkie identyfikacja produktów wytworzonych w sposób odpowiedzialny 

Produkty wytworzone w sposób odpowiedzialny można łatwo i szybko rozpoznać po różnych znakach. Informują one o tym, że dane produkty nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego lub że podczas produkcji przywiązuje się szczególną wagę do dobrostanu zwierząt lub ochrony środowiska naturalnego. Istnieją także znaki podkreślające uczciwe relacje, jakie panują między importerami a lokalnymi producentami.


asc-oznaczenia-produktow-ryby-pl.tif

Znakiem Aquaculture Stewardship Council (ASC) oznaczane są ryby i owoce morza pochodzące z odpowiedzialnych hodowli. Firmy prowadzące hodowlę i posiadające certyfikat ASC muszą wykazać, że działają w sposób przyjazny dla środowiska oraz zapewniają dobre i godziwe warunki pracy.

Dowiedz się więcej na: www.asc-aqua.org

Bioland logo

Wartościowe produkty ekologiczne z Niemiec i Południowego Tyrolu. Bioland stawia na przyjazne dla klimatu postępowe rolnictwo oraz na szacunek dla zwierząt i ludzi. Rolnicy dbają o zdrową glebę, czyste wody gruntowe i wysoki poziom bioróżnorodności.

Więcej na www.bioland.de

The seal "Cotton made in Africa"

Cotton made in Africa (CmiA) jest uznanym na całym świecie standardem dla zrównoważonych upraw bawełny w Afryce. W centrum uwagi znajduje się ochrona środowiska oraz lepsze warunki pracy i życia drobnych rolników oraz pracowników zakładów odziarniania.

Więcej informacji na stronie: www.cottonmadeinafrica.org

The EU Organic logo

Znakiem produkcji ekologicznej UE oznaczana jest żywność, która została wytworzona i poddana kontroli zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi rolnictwa ekologicznego. Logo to stanowi więc symbol produkcji ekologicznej oraz hodowli zwierząt dostosowanej do potrzeb danego gatunku.

Więcej informacji na stronie: https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/farming/organic-farming/organic-logo_pl 

The EU Ecolabel

Europejskie oznakowanie ekologiczne jest przyznawane towarom i usługom codziennego użytku. Tym znakiem opatruje się produkty, których proces produkcji ingeruje w środowisko naturalne w mniejszym stopniu niż produkcja porównywalnych wyrobów.

Więcej informacji na stronie:  https://www.pcbc.gov.pl/pl/uslugi/ecolabel/eu-ecolabel

The Fairtrade seal

Fairtrade oznacza lepsze ceny dla rodzin drobnych rolników i producentów rolnych, a także godne warunki pracy dla pracowników zatrudnionych na plantacjach w krajach rozwijających się i wschodzących.

Więcej informacji na stronie: www.fairtrade.net

Das Fairtrade-Rohstoff-Siegel

Znak Fairtrade dot. wybranego składnika - kakao: Producenci kakao mogą sprzedawać dodatkowe części swoich zbiorów na warunkach Fairtrade. Prowadzi to do poprawy warunków ich życia i pracy oraz do produkcji bardziej przyjaznej dla środowiska.

Więcej informacji na stronie: www.fairtrade.net

fsc-oznaczenia-produktow-drewno-pl.tif

Znakiem FSC® są oznaczane produkty drewniane i papierowe, które zostały poddane niezależnej certyfikacji zgodnie z restrykcyjnymi wytycznymi określonymi przez Forest Stewardship Council®. W ten sposób wspiera się odpowiedzialną gospodarkę leśną na całym świecie.

Więcej informacji na stronie: https://fsc.org/en

The GOTS seal

Global Organic Textile Standard (GOTS) zapewnia zrównoważoną produkcję wyrobów tekstylnych w całym łańcuchu dostaw. Od pozyskiwania ekologicznych, naturalnych surowców poprzez produkcję odpowiedzialną pod względem ekologicznym i społecznym po przejrzyste oznakowanie.

Więcej informacji na stronie: www.global-standard.org

Produkty, które zostały poddane certyfikacji zgodnie z Global Recycled Standard (GRS), zawierają materiał pochodzący z recyklingu. Logo GRS może być stosowane, jeśli produkty składają się w co najmniej 50% z materiałów pochodzących z recyklingu.

Więcej informacji na stronie: www.textileexchange.org www.textileexchange.org/

msc-oznaczenia-produktow-ryby-pl.tif

Znakiem Marine Stewardship Council (MSC) oznaczane są ryby pochodzące ze zrównoważonych połowów. Zakłady produkcji rybnej posiadające certyfikat MSC gwarantują, że ryby pochodzą z nieprzetrzebionych łowisk, siedliska morskie są chronione, a przyłowy ograniczone do minimum.

Więcej informacji na stronie www.msc.org/pl

The OCS seal

Organic Content Standard (OCS) umożliwia określenie dokładnego udziału materiału ekologicznego w produkcie nieżywnościowym i śledzenie jego drogi w całym łańcuchu produkcyjnym. OCS potwierdza użycie bawełny ekologicznej.

Więcej informacji na stronie: https://textileexchange.org   

The "Rainforest Alliance Certified" seal

Znak Rainforest Alliance Certified promuje uprawy kakao, kawy, herbaty, owoców cytrusowych lub bananów zgodnie z wymogami ekologicznymi, społecznymi i ekonomicznymi.

Więcej informacji na stronie: www.rainforest-alliance.org

The SAFE seal

Znak SAFE amerykańskiego Earth Island Institute oznacza, że połów tuńczyka był prowadzony w sposób bezpieczny dla delfinów - nie istniało ryzyko zaplątania się tych ssaków w sieci. 

Więcej informacji na stronie: https://savedolphins.eii.org/campaigns/dsf/

Znakiem Sustainable Cleaning oznacza się środki czyszczące, które spełniają wysokie standardy bezpieczeństwa środowiskowego, ich opakowania nadają się do recyklingu, a same produkty zaopatrzone są w jasne informacje, jak wykorzystywać je w sposób bardziej zrównoważony.

Więcej informacji na stronie: www.cleanright.eu/pl/

Das UTZ Siegel

Znak UTZ stosuje w się przypadku kaw i herbat pochodzących ze zrównoważonej produkcji. Misją UTZ jest stworzenie świata, w którym zrównoważona produkcja jest normą.

Więcej informacji na stronie: https://utz.org

The V-LABEL

Znak V-Label pojawia się na produktach wegetariańskich lub wegańskich. Produkty wegańskie nie zawierają składników pochodzenia odzwierzęcego, takich jak np. mleko, jajka i masło, oraz substancji pomocniczych. 

Więcej informacji na stronie: www.v-label.com/pl

Wegańskim kwiatem Brytyjskiego Towarzystwa Wegańskiego oznacza się produkty, które nie zawierają składników pochodzenia odzwierzęcego i tym samym są odpowiednie dla wegańskiego stylu życia. 

Więcej informacji na stronie: www.vegansociety.com

To logo oznacza że produkty naszych marek własnych nim oznaczone, nie używają jaj od hodowców, którzy praktykują zabijanie jednodniowych piskląt płci męskiej. 

Zróbmy to razem

To również może się zainteresować

Tekstylia

Odpowiedzialność za człowieka i przyrodę jest dla nas oczywista i dotyczy to również produkcji tekstyliów. Dlatego także w tym obszarze w coraz większym stopniu stosujemy technologie przyjazne dla środowiska i przestrzegamy standardów socjalnych.

Rybo-
łówstwo
Rybołóstwo

Od 8 lat wspieramy inicjatywę odpowiedzialnego rybołówstwa i oferujemy naszym klientom produkty rybne z certyfikatem MSC (w tym produkty K-Classic i Exquisit), który gwarantuje ich pochodzenie ze zrównoważonych połowów. Ty również możesz wybierać świadomie produkty rybne i owoce morza z tym certyfikatem!